Skip to main content
Please wait...

Nastavljeno uklanjanje i adekvatno zbrinjavanje ambrozije na području Kantona Sarajevo

Uposlenici  KJKP “Park”, u saradnji s Centrom za ekologiju i prirodne resurse “Akademik Sulejman Redžić” i u novembru su nastavili aktivnosti uklanjanja i adekvatnog zbrinjavanja ambrozije u Kantonu Sarajevo.

Ova aktivnost Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS je dio dinamičkog plana projekta “Inventarizacija korovske biljke vrste Ambrosia artemisiifolia L. na području Kantona Sarajevo”.

Prema planu i interventim mjerama realizacija uklanjanja ambrozije obuhvata lokalitete:      

- priobalni pojas rijeke Miljacke na području Kozije ćuprije, općina Stari Grad (ulice Dariva i Obhodža)

- pojas uz saobraćajnice na potezu prema Hrasnici, općina Ilidža (Edhema Eke Džubura i Hrasnička cesta)

- područje zelenih površina šetališta Betanija i zelene površine oko Srednje medicinske škole - Jezero (Betanija)

- područje Misočice, općina Ilijaš.

Na navedenim lokalitetima konstatovana je ambrozija u fazi oprašivanja visine od 35 - 80  cm, s većim površinama, što je predstavljalo potencijalni rizik za zdravlje stanovnika.

U cilju smanjenja rizika, sva staništa će u narednom periodu biti adekvatno zbrinuta, prema preporukama nadležnih (fizičko uklanjanje ambrozije čupanjem cijelih stabljika).

U budućem upravljanju površinama navedeni lokaliteti će se redovno pratiti u cilju sprečavanja ponovnog pojavljivanja ambrozije.

U skladu s vremenskim prilikama, očekivati je pad polena ambrozije do kraja vegetacijske sezone. S obzirom na to da su kostatovani prvi mrazevi na mnogim lokalitetima stabljike ambrozije su u završnoj fazi, jer niske temperature nepovoljno djeluju na širenje polena i njen opstanak. Bez obzira na njihovo stanje, stabljike su na navedenim lokalitetima fizički uklonjene i zbrinute, kako bi se smanjilo širenje sjemena.

U nastavku projektnih aktivnosti do kraja 2022. godine provodit će se edukacija radnika KJKP ’’Park’’ s ciljem efikasnijeg prepoznavanja ambrozije, te prezentacija protokola koji će definirati jasne mjere praćenja ambrozije i mjere njenog uklanjanja.

Konačni rezultat projekta jeste elaborat koji će sadržavati procjenu stanja ambrozije na području KS, jasno definirane preporuke daljeg upravljanja odnosno precizan protokol, te edukativni materijal o ambroziji.

Utvrđivanjem trenutnog staništa ambrozije, kao i uvođenjem protokola bit će omogućeno pravovremeno djelovanje u cilju zaustavljanja emisije polena u zrak.