Skip to main content
Please wait...

Uslijed velike zainteresovanosti građana za subvencioniranje zamjene peći, Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo i Švedska u jednakim omjerima ukupno izdvajaju 2,9 miliona KM za zamjenu peći na ugalj i ostala čvrsta goriva. 

Cilj je smanjenje zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo, posebno u naseljima gdje su dominantni izvori zagađivanja kućna ložišta na čvrsta goriva. 

S tim u vezi danas su ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Enver Hadžiahmetović i rezidentna predstavnica UNDP-ja u BiH Steliana Nedera potpisali Sporazum o realizaciji projekta povećanja energetske efikasnosti kroz subvencioniranje zamjene peći na ugalj i ostala čvrsta goriva certificiranim pećima i toplotnim pumpama u domaćinstvima u Kantonu Sarajevo. 

UNDP će implementirati aktivnosti u okviru projekta “Zeleni ekonomski razvoj” koji finansira Švedska. 

Potpisivanju Sporazuma prisustvovali su premijer Kantona Sarajevo Edin Forto, Johanna Strömquist, ambasadorica Švedske u BiH i Eva Smedberg, direktorica Odjela za razvojnu saradnju u Ambasadi Švedske u BiH. 

Premijer Forto se zahvalio partnerima - Vladi Švedske i UNDP-ju, što su ponovo odlučili da sa Kantonom krenu u realizaciju projekta koji za cilj imaju smanjenje onečišćenja zraka.

"Kada smo početkom 2019. godine, u prvom dijelu našeg mandata, željeli napraviti brze korake kada je u pitanju zaštita kvalitete zraka i okoliša u Kantonu Sarajevo, naši partneri su odmah reagirali i pomogli da tada radimo na utopljavanju javnih zgrada. Mi smo tada izvršili utopljavanje 46 javnih zgrada, što je 7-8 puta više nego što su radili naši prethodnici", rekao je premijer Forto.

Dodao je i kako je ono što je poduzeto u drugom dijelu mandata ove Vlade, a na čemu je insistirao ministar Hadžiahmetović, povećanje broja ovakvih projekata. 

“Vlada Švedske će za svaku marku koju mi uložimo, uložiti isto toliko. Nastavit ćemo još više raditi na tome da u budžetu obezbijedimo što više sredstava za ovakve projekte", najavio je premijer Forto.

Prema informacijama kojima se trenutno raspolaže, oko 30.000 domaćinstava u Kantonu Sarajevo koristi ugalj i druga čvrsta goriva za grijanje, kao i da se najveći broj individualnih ložišta nalazi na području općina Novi Grad Sarajevo, Ilidža i Ilijaš.

Johanna Strömquist, ambasadorica Švedske u Bosni i Hercegovini je također navela da je Švedskoj zadovoljstvo da zajedno sa Vladom Kantona Sarajevo i UNDP-jem radi na smanjenju zagađenja zraka u Sarajevu. 

“Znamo da zagađenje zraka prouzrokuje preranu smrt skoro 3.300 ljudi godišnje u Bosni i Hercegovini”, istakla je ambasadorica Strömquist. 

Inače, u okviru ovog projekta subvencionirat će se nabavka i ugradnja certificiranih peći i kotlova na čvrsta goriva (ogrjevno drvo i pelet) i toplotnih pumpi (u zavisnosti od uslova na konkretnim objektima odredit će se tip toplotne pumpe), čime će se smanjiti zagađenje zraka, te potrošnja energenata za grijanje i troškovi grijanja za građane. 

Ministar Hadžiahmetović je nakon potpisivanja sporazuma, također, uputio riječi iskrene zahvalnosti Vladi Švedske i ambasadorici ove prijateljske zemlje, njenoj ekselenciji Strömquist, zbog njihovog aktivnog učešća u realizaciji ovog izuzetno bitnog projekta za Kantona Sarajevo.

“Također se zahvaljujem i predstavnicima UNDP-ja, koji su jako dobri saradnici. Krenuli smo sa jednim pilot projektom u vrijednosti od 550.000 KM. Međutim, zbog velikog interesovanja i oko 2.500 aplikanata odlučili smo se zatražiti partnere za sufinansiranje njegove proširene realizacije”, obrazložio je ministar Hažiahmetović i dodao da je negdje oko 800 aplikanata ispunilo tražene uvjete iz ranije provedenog javnog poziva.

Naglasio je i kako bi navedenim osiguranim sredstvima negdje oko 500 aplikanata za zamjenu peći i toplotnih pumpi mogli imati novi savremeni i standardizirani način zagrijavanja svojih domova.

"U Kantonu Sarajevo, posebno u njegovim padinskim i prigradskim naseljima, za zagrijavanje kuća većinom se koriste peći na čvrsta goriva, posebno ugalj, sa sezonskom efikasnošću ispod 50%, što je izuzetno neefikasno. Certificirane peći koje će biti ugrađene u okviru ovog projekta subvencioniranja će imati efikasnost iznad 77%, što je u skladu sa zahtjevima koje zemlje Europske unije stavljaju pred svoje stanovnike", precizirala je rezidentna predstavnica Razvojnog programa Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini, gospođa Stelijana Nedera.

Podsjećamo i da je Projekt “Zeleni ekonomski razvoj” posvećen kreiranju uslova za investicije u povećanje energijske efikasnosti javnih objekata kako bi se ostvarile budžetske uštede, povećao broj „zelenih radnih mjesta“, poboljšao komfor za korisnike i reinvestirala ušteđena sredstva što doprinosi privrednom napretku zemlje i očuvanju životne sredine.